نایب قهرمانی كاراته كاران نوجوان با 9 مدال در آسیا

فینال زودرس ایرانی ها و قرعه كشی كاراته كاران بانوان

» سرویس: ورزشی - كشتی، رزمی

دومین روز از مسابقات كاراته قهرمانی آسیا در تاشکند ازبکستان،در حالی آغاز شد كه مسابقات بزرگسالان در دو بخش کاتا و کومیته قرعه كشی شد و نمایندگان ایران حریفان خود را شناختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در وزن منهای 55 کیلوگرم که با حضور 17شرکت کننده برگزار می شود سعید حسنی پور با محمد کاشف از پاکستان مسابقه می دهد و در صورت پیروزی به مصاف برنده افغانستان و سری لانکا می رود. در این گروه سون چن چائو دارنده برنز مسابقات قهرمانی آسیا از چین به همراه کاراته کاهایی از اندونزی، ویتنام و عربستان حضور دارند.

در وزن منهای 60 کیلوگرم با 19 شرکت کننده، سعید علیپور در گروه B مبارزات این وزن در گام اول باید با اسکوف دیک بوجان از ازبکستان دیدار می کند. در این گروه غلاوه بر دارخان آسابیلف نایب قهرمان جهان در سال 2008 و نایب قهرمان آسیا در سال 2009، کاراته کاهایی از افغانستان، تاجیکستان، اردن و هند حضور دارند.

در وزن منهای 67 کیلوگرم حامد زیگساری در بازی نخست با فهد الخاتمی دارنده برنز آسیا از عربستان دیدار می کند. در این گروه اردن، افغانستان، هند، قزاقستان، سوریه و عباس سعدی قهرمان آسیا در سال 2011 از پاکستان دیگر رقبای زیگساری هستند. در این وزن 22 کاراته کا شرکت دارند.

در وزن منهای 75 کیلوگرم که با حضور 20 کاراته کا برگزار می شود، محمد هادی داود آبادی پس ا زیک دور استراحت با برنده کویت و افغانستان دیدار می کند.چین، هند، ماکائو، اردن، قرقیزستان، پاکستان و ویتنام دیگر کاراته کاهای شرکت کننده در این وزن هستند.

در وزن منهای 84 کیلوگرم که به همراه وزن منهای 67 کیلوگرم با 22 کاراته کا بیشترین شرکت کننده را دارد، علی فداکار پس از استراحت در دور نخست با برنده قرقیزستان و تایلند مبارزه می کند.در این گروه کاراته کاهای تاجیکستان، پاکستان، هند، چین تایپه، ازبکستان، مالزی و ماکائو حضور دارند.

در سنگین وزن(84+ کیلوگرم) ذبیح اله پورشیب در گروهی مبارزه می کند که 14 شرکت کننده دارد. پورشیب در نخستین دیدار با محمد فدایی از افغانستان پیکار می کند و در مبارزه دوم با برنده ازبکستان و هند مسابقه خواهد داد. حریف ازبک رستم آشورف نام دارد، همان کاراته کایی که سال گذشته در فینال مسابقات آسیایی از پور شیب شکست خورد و نقره گرفت. اردن، هنگ کنگ و تایوان دیگر حریفان پورشیب در این وزن هستند.

در کاتای انفرادی که داود شاهچراغی با قرعه سختی روبرو شده است. وی در نخستین مبارزه با حریف ژاپنی دیدار می کند . در گروه شاهچراغی که در گروهB مبارزه می کند امارات نایب قهرمان آسیا در سال 2011، ماکائو، هند، سوریه، تاجیکستان، قزاقستان، ازبکستان و عربستان صعودی شرکت دارند. در این گروه 22 کاتارو حضور دارند.

در کاتای تیمی که 12 تیم شرکت دارند، تیم ایران در بازی اول با هند مسابقه می دهد و سپس به مصاف کویت خواهد رفت. ژاپن،هنگ کنگ و مالزی در این بخش شرکت دارند.

در کومیته تیمی هم ایران با هند مبارزه می کند و در صورت پیروزی با قزاقستان روبررو می شود، هنگ کنگ، تاجیکستان، کره جنوبی، اندونزی، کویته، ژاپن و تایلند نیز در این گروه هستند. در این بخش 19 تیم حضور دارند.

در بخش بانوان هم در وزن 50- کیلوگرم که 16 کاراته کا حضور دارند، نسرین دوستی در مبارزه اول باید به مصاف "النا مالک نور" از مالزی برود. او در صورت پیروزی با برنده دیدار افغانستان و ازبکستان ملاقات می کند. در این گروه کاراته کاهایی از کره جنوبی، هند، اندونزی و چین حضور دارند.

در وزن منهای 55 کیلوگرم که با حضور 25 کاراته کا برگزار می شود، فاطمه چالاکی در گروه A به مصاف "نیشا آلاگاسان" از مالزی می رود. چالاکی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2011 هم با این کاراته کا مبارزه کرد و پیروز شده بود.

چالاکی در صورت عبور از مرحله اول به مصاف برنده چین و تایوان می رود. در این گروه هند، ازبکستان، ویتنام و کره جنوبی هم حضور دارند.

سمانه خوش قدم نماینده بانوان در وزن منهای 61 کیلوگرم است که باید ابتدا با "گوپالاسامی" از مالزی، نایب قهرمان بازیهای آسیایی گوانگجو و دارنده برنز مسابقات آسیایی چین در سال 2011 مبارزه کند. خوش قدم در صورت پیروزی مقابل این کاراته کا باید به مصاف حریف ژاپنی دارنده مدال طلای، مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2011 برود. در این گروه کره جنوبی، ازبکستان، تاجیکستان، ویتنام و سری لانکا حضور دارند. در این وزن 16 کاراته کا شرکت دارند.

در وزن منهای 68 کیلوگرم پگاه زنگنه در نخستین مبارزه با "جفری کریسنان" از مالزی مبارزه می کند و در صورت برتری باید به مصاف برنده پاکستان و ویتنام برود. در این گروه 16 کاراته کا حضور دارند که نمایندگان ژاپن، کره جنوبی و هند از جمله آنها هستند.

در وزن به اضافه 68 کیلوگرم حمیده عباسعلی نماینده سنگین وزن بانوان باید در گروهی به رقابت بپردازد که 10 کاراته کا شرکت دارند. عباسعلی پس از استراحت در دور نخست، در اولین گام با "هن کوماری" از هند دیدار می کند. در این گروه چین، قزاقستان و مالزی حضور دارند.

در کومیته تیمی که 17 تیم حضور دارند، تیم ایران در اولین دیدار به مصاف افغانستان می رود، در صورت پیروزی با برنده اندونزی و مالزی دیدار می کند. در گروه ایران هنگ کنگ، کره جنوبی و قزاقستان شرکت دارند.

در کاتای تیمی 7 تیم شرکت دارند. ایران در مبارزه اول با ویتنام و در صورت پیروزی با ازبکستان مبارزه می کند.

در کاتای انفرادی مهسا افسانه نماینده کاتای بانوان است که با قرعه سختی مواجه شده، وی در ابتدا باید با تی هویی از تایوان مسابقه دهدو سپس با لی جی از مالزی دیدار می کند در این گروه ریکا اسامی ژاپنی به همراه کاتاروهایی از هنگ کنگ و افغانستان نیز حضور دارند.

** تیم های ملی نوجوانان در دوازدهمین دوره مسابقات کاراته قهرمانی آسیا در ازبکستان با کسب 3 مدال طلا، 2 نقره و 4 برنز مقام نایب قهرمانی را کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در دوازدهمین دوره این رقابتها که 25 کشور آسیایی حضور داشتند، در رده سنی نوجوانان(14-15 سال)، تیم ژاپن با کسب 5 مدال طلا، 2نقره و یک برنز عنوان قهرمانی را بدست آورد، تیم ایران با 3 طلا، 2نقره و 4 برنز نایب قهرمان شد، ازبکستان با یک طلا و 3نقره در جای سوم ایستاد.

برای تیم ایران، سمیه تکمار ، علی بهبود و علیرضا قاضی 3 مدال طلا، مهدی امامی و آرزو نعمتی پور در کاتای انفرادی مدال نقره، علیرضا شیر صفت، ملیکا احدی، محمد گیلان پورو رامین قراگوزلو مدال برنز رده سنی نوجوانان را گرفتند.

یازدهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا فردا(یکشنبه 25 تیر) با برگزاری مسابقات جوانان 14-17 سال برگزار می شود و کاراته کاهای کشورمان با ترکیب کامل در دو بخش دختران و پسران به میدان می روند.