دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

"کنفرانس ریکا"؛ گسترش همگرایی منطقه‌ای و کاهش تأثیرگذاری غرب بر افغانستان

خبرگزاری فارس: کارشناسان افغان با اشاره به خروج نظامیان غربی از افغانستان و دیگر تحولات سیاسی در منطقه، کنفرانس ریکا را زمینه مناسبی برای گسترش همگرایی منطقه می‌دانند.

خبرگزاری فارس: "کنفرانس ریکا"؛ گسترش همگرایی منطقه‌ای و کاهش تأثیرگذاری غرب بر افغانستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، کنفرانس ریکا که با موضوع اقتصاد افغانستان در پایتخت تاجیکستان با حضور سران کشورهای همسایه و منطقه برگزار می‎شود، به تقویت روابط بازرگانی و خودکفایی اقتصادی در کشورهای منطقه پرداخته می‎شود.

در این کنفرانس مقامات ارشد کشور‏های منطقه و وزیران امور خارجه بیش از 70 کشور و سازمان‎های منطقه‎ای و بین‌المللی شرکت خواهند کرد.

کنفرانس ریکا از سال 2005 در شهر‏های کابل، "دهلی نو"، "اسلام آباد" و "استانبول" ترکیه برگزار شد.

اولین اجلاس ریکا در سال 2005 در کابل، دومین اجلاس در سال 2006 در دهلی جدید، سومین اجلاس آن در سال 2009 در اسلام آباد و چهارمین آن در اواخر سال 2010 در استانبول ترکیه برگزار شد.

براساس برنامه‎های وزارت خارجه افغانستان، این کشور تلاش دارد تا با تقویت زیرساخت‌های انتقال انرژی، توسعه منابع انسانی در منطقه، سرمایه‎گذاری، تجارت و ترانزیت با همکاری سازمان‏های منطقه‎ای و بین‎المللی هماهنگی‌های بیشتری بین کشورهای شرکت‌کننده‌ها به وجود آید.

هر کنفرانسی با موضوع همکاری با افغانستان برای این کشور مفید خواهد بود

"مسعود" استاد دانشگاه کابل اظهار داشت: هر کنفرانسی که با موضوع همکاری با افغانستان برگزار شود، بی‎گمان برای این کشور مفید خواهد بود و کنفرانس ریکا که در حقیقت گسترش روابط بازرگانی و سرمایه‏گذاری‎های بیش‎تر را به افغانستان مورد بحث قرار می‎دهد، از اهمیت ویژه برخوردار است.

به عقیده این کارشناس افغان، در صورتی‎که افغانستان برنامه‎های خوبی در این کنفرانس داشته باشد، می‎تواند بهتر تبارز کند.

وی افزود: اگر افغانستان در این کنفرانس به عنوان یک بازیگر خوب ظاهر شود، از تسهیلات منطقه استفاده بهینه خواهد کرد.

نقش کشورهای همسایه در رونق اقتصادی افغانستان

 

در سال‎های اخیر، کشورهای دور تلاش کرده‎اند تا به نحوی شاهرگ اقتصادی افغانستان را در کنترل داشته باشند اما با آن‎هم کشورهای همسایه در رونق اقتصادی این کشور نقش بارز و برجسته ای ایفا کرده اند.

به گفته مسعود، از مجموع حدود 60 میلیارد دلاری که به افغانستان کمک شده، تنها 24 میلیارد آن را پاکستان از آن خود کرده و نزدیک به 40 درصد واردات افغانستان از گمرکات این کشور صورت می‎گیرد و نیز ایران به علاوه سرمایه‎گذاری‎های پیشین خود، به تازگی بیش از صد میلیون دلار را روی شرکت تولید سیمان‎ در افغانستان سرمایه‎گذاری کرده است.

این استاد دانشگاه کابل با اشاره به وضع تحریم‎ها علیه ایران و فشارهای آمریکا بر پاکستان به عنوان 2 همسایه مهم افغانستان گفت: بر علاوه سایر شرکت کنندگان در کنفرانس ریکا، این 2 کشور بیش‎تر تلاش خواهند کرد تا در افغانستان سرمایه‎گذاری کنند و حصارها را در هم شکنند.

 

کنفرانس ریکا؛ گسترش همسویی‎های منطقه‎ای و کاهش تأثیرگذاری غربی‎ها

 

برخلاف کنفرانس‎های پیشین در خصوص افغانستان، کنفرانس ریکا در حالی برگزار شده که شرایط منطقه‎ای دست‎خوش یک سلسله تحولات شده و روند خروج غربی‎ها از افغانستان قوت گرفته است.

"حسین واعظ زاده" کارشناس افغان بدین باور است که در این کنفرانس همسویی‎ها و همگرایی‎های منطقه‎ای بیش‎تر تقویت خواهد شد اما نقش و تأثیرگذاری غربی‎ها در امور افغانستان به ویژه در زمینه‎های اقتصادی کاهش پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد که هم اکنون شرائط منطقه‎ای در حال تغییر هست و روند خروج نظامیان غربی از افغانستان آغاز شده و بدین ترتیب، افغانستان و کشورهای منطقه بیش‎تر تلاش خواهند کرد تا با برگزاری کنفرانس‎های این چنینی، همگرایی خود را بهتر به نمایش بگذارند.

این کارشناس افغان با اشاره به این که کشورهای اروپایی و آمریکا یکی پس از دیگری افغانستان را ترک می کنند، گفت: هندی‎ها و چینی‎ها نیز تلاش می‌کنند تا در زمینه‎های اقتصادی و بازرگانی جایگاه بیش‎تری در افغانستان کسب کنند و این کنفرانس فرصت خوبی است تا افغان‎ها از آنان دعوت کنند.

 

همگرایی‎های منطقه‎ای چگونه شکل می‎گیرد؟

 

اکنون این پرسش مطرح است که این همگرایی‎ها در زمینه‎های اقتصادی چگونه شکل خواهد گرفت؟

به باور مسعود، دولت افغانستان در این کنفرانس باید بکوشد تا کشورهای همسایه را به سرمایه‎گذاری بیشتر در افغانستان تشویق کند تا حرکت‎های همسو و همگرا میان کشورهای همسایه تقویت شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی افغانستان افزود: پاکستان در این کنفرانس بسیار فعالانه سهم خواهد گرفت زیرا این کشور به عنوان یک شکارچی اقتصادی در افغانستان عمل می‎کند تا از پول‎های کمک شده به بازسازی افغانستان استفاده کند.

وی اظهار داشت: اگر اشتراک کنندگان افغانی در این کنفرانس بتوانند، به عنوان یک بازیگر خوب پاکستانی‎ها را قانع کنند که در افغانستان سرمایه‎گذاری کنند و در امر ترانزیت خللی ایجاد نکنند، اقدام نیک خواهد بود.

 

کنفرانس ریکا؛ درب ورودی کنفرانس توکیو

 

بر اساس برنامه دولت افغانستان، قرار است کنفرانس بین‏المللی توکیو در ماه جولای سال جاری میلادی برگزار شود. در این کنفرانس تعهدات کشورهای مختلف برای کمک به افغانستان از سال 2015 تا 2025 مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در حالی که واعظ زاده تسلسل کنفرانس‎های ریکا، شیکاگو که در ماه می برگزاری می‎شود و کنفرانس توکیو را در راستای حمایت بیش‎تر جامعه‎جهانی از افغانستان یک امر پسندیده می‎داند، مسعود نیز تأکید کرد ریکا، درب ورودی کنفرانس توکیو است.

این استاد دانشگاه علاوه کرد: در صورتی که افغانستان بتواند نوعی همگرایی را در کنفرانس ریکا به نمایش بگذارد و کشورهای مختلف برای سرمایه‎گذاری در افغانستان تشویق شوند، می‎توان به موفقیت کنفرانس توکیو نیز اعتقاد داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی افغانستان تصریح کرد که کنفرانس توکیو به شدت از کنفرانس ریکا تأثیر خواهد گرفت به همین دلیل کنفرانس ریکا بسیار مهم است.

 

رقابت شدید منطقه‎ای و حرکت به سوی توکیو

 

به گفته واعظ زاده دیگر آمریکایی‎ها و اروپایی‎ها حرف اول را در مسائل اقتصادی افغانستان نخواهند زد؛ بلکه اکنون کشورهای منطقه و همسایه افغانستان هستند که به عنوان بازیگران اقتصادی در افغانستان عمل خواهند کرد.

همچنان مسعود تصریح کرد: در کنفرانس‎های پیشین رقایت‎های شدیدی میان چین و هند نیز وجود نداشت؛ با این حساب، شرائط فعلی فوق‎العاده حساس است و امید این است که افغانستان بتواند از این شرائط استفاده لازم را بکند.

این استاد دانشگاه افزود: اگر هیئت تخصصی افغانستان در این نشست شرکت کند و برای یک رقابت سالم اقتصادی کشورهای منطقه را تشویق کند، حرکتی مناسب برای کنفرانس توکیو شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/م

   


دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان:
5 کارخانه متخلف شن و ماسه خرم‌آباد به تعزیرات حکومتی معرفی شد ارسال مجدد

خبرگزاری فارس: معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از معرفی پنج کارخانه متخلف شن و ماسه در شهرستان خرم‌آباد به تعزیرات حکومتی استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: 5 کارخانه متخلف شن و ماسه خرم‌آباد به تعزیرات حکومتی معرفی شد  ارسال مجدد

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، یوسف مرادی گفت: این کارخانه‌ها به دلیل گرانفروشی 62 هزار و 100 تن ماسه به عنوان متخلف شناسایی و به تعزیرات حکومتی استان معرفی شده است.

وی تصریح کرد: ارزش تخلفاتی این واحدهای متخلف 331 میلیون و 380 هزار ریال است و مردم می‌توانند جهت جلوگیری از بروز اینگونه تخلفات مراتب را به شماره تلفن 124 ستاد خبری سازمان اطلاع دهند.

مرادی در ادامه از بروز 17 تخلف گرانفروشی در طرح نوروزی بهارمالگه در خرم‌آباد خبر داد و گفت: ارزش تخلفاتی این واحد 6 میلیون و 800 هزار ریال است و جهت سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی استان معرفی شد.

انتهای پیام/آ30

   


دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

صدای انفجار در پایتخت تاجیکستان بر جشن نوروز سایه انداخت

خبرگزاری فارس: انفجار یک نارنجک توسط یک مظنون تحت تعقیب در شهر دوشنبه محل برگزاری جشن جهانی نوروز ترس را بر فضای این شهر حاکم کرد.

خبرگزاری فارس: صدای انفجار در پایتخت تاجیکستان بر جشن نوروز سایه انداخت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، منابع وزارت کشور تاجیکستان از انفجار نارنجک توسط فردی در محله "اوتووکزال" خارج از ترمینال شهر دوشنبه خبر دادند.

یک مسئول دفتر مطبوعاتی این وزارت روز یکشنبه با اعلام این مطلب به رسانه‌ها گفت: فردی که این نارنجک را منفجر کرد تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار داشت.

این منبع به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در روند تحقیقات پرونده از افشای نام عامل این انفجار خودداری کرد اما گفت که این فرد ساعت 14و30 دقیقه به وقت محلی اقدام به انفجار نارنجک کرده و پس از زخمی شدن به بیمارستان انتقال یافته است.

این مقام دفتر مطبوعاتی وزارت کشور تاجیکستان افزود: عامل این انفجار از جمله شش تن از مجرمان تحت تعقیب بوده است.

حادثه انفجار نارنجک در حالی اتفاق افتاد که ساعاتی پیش از آن در محل "نوروزگاه" شهر دوشنبه مراسم جشن جهانی نوروز با حضور روسای جمهور ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان برگزار شد.

منابع رسمی تاجیکستان ارتباط این حادثه با برنامه جشن نوروز را رد کرده‌اند.

انتهای پیام/.

   


دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

به همت مؤسسه قرآنی ندای ملکوت
نخستین کتاب «تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی» بزودی منتشر می‌شود

خبرگزاری فارس:مدیرعامل مؤسسه قرآنی ندای ملکوت از انتشار نخستین کتاب «تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در چند روز آینده خبر داد.

خبرگزاری فارس: نخستین کتاب «تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی» بزودی منتشر می‌شود

حجت‌الاسلام سیدحسین پوششی مدیرعامل مؤسسه قرآنی ندای ملکوت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: نخستین کتاب «تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی» کاری است از گروه مطالعاتی این مؤسسه که بزودی منتشر می‌شود.

وی افزود: این کتاب در قالب ۷ فصل با موضوعات: بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در فصل اول، کار و تلاش در فصل دوم، کار و تولید در بیان امامت و ولایت در فصل سوم، تولید ملی و کشاورزی در فصل چهارم، تولید ملی و الزامات آن در فصل پنجم، تولید و صنعت در قرآن و سیره ائمه معصومین (ع) در فصل ششم و بازنگری بر پیام‌های نوروزی مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته در فصل هفتم است که در ۱۶۵ صفحه رقعی تنظیم و بزودی روانه بازار کتاب می‌شود.

انتهای پیام/ز

   


دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

رشد 39 درصدی سفر با خودروی شخصی علیرغم بنزین سهمیه‌ای
فارس، قم و اصفهان؛ رکورددار سفرهای نوروزی در کشور

خبرگزاری فارس: طبق آمار ستاد مرکزی سفرهای کشور، تاکنون استان های فارس، قم و اصفهان به ترتیب رکورددار آمار سفرهای نوروزی هستند.

خبرگزاری فارس: فارس، قم و اصفهان؛ رکورددار سفرهای نوروزی در کشور

به گزارش خبرنگار جامعه فارس طبق آخرین گزارش کمیته‌ آمار ستاد مرکزی سفرهای کشور، استفاده‌ مسافران نوروزی از اتومبیل‌های شخصی 39 درصد، حمل‌ونقل عمومی 46،9 درصد، حمل‌ونقل هوایی 7،2 درصد و حمل‌ونقل دریایی 192،3 رشد داشته است.

همچنین با در نظر گرفتن رشد منفی 26،5 درصدی حمل‌ونقل ریلی، آمار سفرهای نوروزی در پنجمین روز نوروز به 40،1 درصد رشد رسید.

میزان اقامت در هتل‌ها 22،8 درصد، مهمان‌پذیرها 25،6 درصد، هتل‌آپارتمان‌ها 20 درصد، خانه‌های استیجاری 7،4درصد، کمپ موقت 58 درصد، کلاس‌های درس 21درصد و چادرهای اسکان مسافران با 32،6 درصد رشد، افزایش آمار 21 درصدی استفاده گردشگران نوروزی از مراکز اقامتی سراسر کشور را فراهم آورده است.

طبق گزارش کمیته‌ آمار ستاد مرکزی سفرهای کشور، میزان بازدید از جاذبه‌های گردشگری در پنجمین روز سال جدید با 53،9درصد رشد همراه بوده است و استان‌های فارس، قم، اصفهان، مازندران و خراسان رضوی پذیرای بیشترین مسافران نوروزی بوده‌اند.

انتهای پیام/

 

 

   


دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

جانشین ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی آذربایجان غربی تاکید کرد
احیای گردشگری طبیعت و روستا در آذربایجان غربی

خبرگزاری فارس: جانشین ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی آذربایجان غربی گفت: این استان دارای قابلیت‌های فراوانی در راستای احیای گردشگری طبیعت و روستا بوده و باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

خبرگزاری فارس: احیای گردشگری طبیعت و روستا در آذربایجان غربی

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه سید جواد محمودی در حاشیه بازدید از اتوبوس ویژه تور گردشگری ارومیه اظهار داشت: موزه گنجینه‌ای تاریخی و میراثی از گذشتگان است، از این‌رو باید از این مکان‌ها به عنوان شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم منطقه بهره‌گیری کرد.

وی افزود: برپایی نمایشگاه‌های صنایع دستی نشان‌دهنده صنایع دستی و هنر و ذوق مردم استان است و باید به صورت گسترده و در تمام فصول سال برای بازدید مسافران برپا شود.

محمودی در ادامه سفر این تور شهرگردی ارومیه در بازدید از بنای تاریخی سه گنبد گفت: بسیاری از بناهای تاریخی استان ناشناخته هستند، از این‌رو باید با اطلاع‌رسانی درست آن‌ها را به مردم شناساند.

این مسئول با تاکید بر شناسایی هر چه بیشتر و کامل‌تر بنای اسلامی سه گنبد به مردم ادامه داد: در آینده نزدیک برای آزادسازی فضاهای اطراف سه گنبد کارهای اساسی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه توسعه مسجد جامع ارومیه را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: توسعه مسجد جامع از ضروریاتی است که باید در برنامه کاری قرار گیرد چرا که توجه به بناهای مذهبی اسلامی در جذب گردشگر نقش مهمی ایفا می‌کند.

محمودی اضافه کرد: برای زنده نگه داشتن نام هر یک از علمای بزرگ دینی استان، هر یک از حجره‌‌های مسجد جامع به نام یکی از این علما و دانشمندان دینی ثبت شود.

این مسئول با بیان اینکه اقدامات خوبی در بخش گردشگری استان انجام شده تصریح کرد: توسعه گردشگری مستلزم برنامه‌ریزی اساسی است و این توان و قابلیت در مجموعه مدیریتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان وجود دارد و باید با مدیریت صحیح، علاوه بر احیای فرهنگ روستایی، گردشگری طبیعی را در آذربایجان غربی به جایگاه واقعی آن رساند.

جانشین ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: استان آذربایجان غربی دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی است و باید از این ظرفیت‌ها در راستای احیای طبیعت‌گردی و روستاگردی استفاده کرد.

انتهای پیام/ن20/د1000 

   


دوشنبه 7 فروردین 1391 نویسنده: ramin h |

مسئول کمیته داوران بدمینتون کردستان اعلام کرد
دعوت بدمینتون‌بازان دیواندره‌ای به اردوی تیم ملی

خبرگزاری فارس: چهار بدمینتون باز دیواندره‌ای به اردوی تیم ملی بدمینتون دانش‌آموزی دعوت شدند.

خبرگزاری فارس: دعوت بدمینتون‌بازان دیواندره‌ای به اردوی تیم ملی

مسئول کمیته داوران هیئت بدمینتون کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: مهران شهبازی، کسری جعفری، محمد امینی و پدرام امینی چهار بدمینتون‌باز دیواندره‌ای از امروز به مدت یک هفته به اردوی تیم ملی در استان قم اعزام شدند.

علی مرادی خاطرنشان کرد: این اردو از امروز آغاز شده و تا 13 فروردین ماه جاری ادامه دارد.

وی در ادامه عنوان کرد: نفرات برتر این اردو به مسابقات جهانی دانش‌آموزی اعزام می‌شوند.

به گفته مسئول کمیته داوران هیئت بدمینتون کردستان، مهران شهبازی و پدرام امینی هم اکنون عضو تیم ملی بدمینتون نوجوانان هستند.

انتهای پیام/ن۳۰/پ3003

   


درباره وبلاگ

خبرهای مهم روز ایران و جهان
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic