معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با فارس:
تنقیح قوانین اصول جامع شهرسازی و معماری مهرماه به دولت ارائه می‌شود

خبرگزاری فارس:معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تنقیح قوانین مرتبط با اصول جامع شهرسازی و معماری کشور نهایی شده است و تا مهر ماه تقدیم دولت می‌شود.

خبرگزاری فارس: تنقیح قوانین اصول جامع شهرسازی و معماری مهرماه به دولت ارائه می‌شود

میرمحمد غراوی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص قانون جدید جامع شهرسازی گفت: تنقیح قوانین مرتبط با اصول جامع شهرسازی و معماری کشور نهایی شده است و بزودی دولت ارائه می‌شود تا از آنجا برای رسیدگی و تصویب تقدیم مجلس شود.

وی افزود: تمام قوانین شهرسازی که از ابتدا تاکنون در امر شهرسازی و معماری کشور توسط دستگاه‌های بخشی مرتبط با شهرسازی چه در بخش مدیریت شهری و چه شهرداری‌ها وضع شده را تنقیح کردیم تا مشخص شود چه قوانینی وجود دارد و کدام‌ها منسوخ و کدام‌ها باید اصلاح و حذف شود.

غراوی تاکید کرد: این موارد در قوانین مرتبط با اصول جامع شهرسازی و معماری کشور استخراج شده است و حال بعد از ارائه به دولت و بررسی در کمیسیون لوایح ، برای تصویب به مجلس خواهد رفت.

*بسیاری از قوانین شهرسازی منسوخ شده

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با تنقیح قوانین شهرسازی متوجه شدیم که بسیاری از این قوانین منسوخ شده و باید قوانین جدیدی جایگزین قوانین قدیمی شود،گفت: دستگاه‌های بخشی مثل سازمان میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و وزارت کشور که هر کدام برای مدیریت شهری یک سری قوانین شهری وضع کرده‌اند و تمام قوانین شهرسازی کشور در قانون جدید دسته‌بندی شده اند.

غراوی افزود: به عنوان مثال بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برخی از قوانینی را که اخیرا دستگاه‌های بخشی پیشنهاد داده‌اند را در روستاها وضع کرده است اما چون یک بند یا یک تبصره به موضوع شهرسازی بستگی دارد در این تنقیح قوانین جای گرفته است و دسته بندی شده است.

وی خاطر نشان کرد:تنقیح قوانین مرتبط با شهرسازی و معماری کشور نهایی شده است و بعد از تصویب مجلس باید از روی آن قانون جامع شهرسازی تدوین شود چرا که معلوم نیست نظر مجلس روی تنقیح قوانین شهرسازی دولت همین باشد یا نباشد و شاید یک سری اصلاحاتی هم آنها انجام دهند.

به گفته وی، تنقیح قوانین شهرسازی تا مهرماه تقدیم دولت می‌شود.

بر اساس این گزارش به بررسی و تطبیق و چکش کاری قوانین متناسب با سایر قانون‌‌های کشور تنقیح گفته می‌شود.