"کنفرانس ریکا"؛ گسترش همگرایی منطقه‌ای و کاهش تأثیرگذاری غرب بر افغانستان

خبرگزاری فارس: کارشناسان افغان با اشاره به خروج نظامیان غربی از افغانستان و دیگر تحولات سیاسی در منطقه، کنفرانس ریکا را زمینه مناسبی برای گسترش همگرایی منطقه می‌دانند.

خبرگزاری فارس: "کنفرانس ریکا"؛ گسترش همگرایی منطقه‌ای و کاهش تأثیرگذاری غرب بر افغانستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، کنفرانس ریکا که با موضوع اقتصاد افغانستان در پایتخت تاجیکستان با حضور سران کشورهای همسایه و منطقه برگزار می‎شود، به تقویت روابط بازرگانی و خودکفایی اقتصادی در کشورهای منطقه پرداخته می‎شود.

در این کنفرانس مقامات ارشد کشور‏های منطقه و وزیران امور خارجه بیش از 70 کشور و سازمان‎های منطقه‎ای و بین‌المللی شرکت خواهند کرد.

کنفرانس ریکا از سال 2005 در شهر‏های کابل، "دهلی نو"، "اسلام آباد" و "استانبول" ترکیه برگزار شد.

اولین اجلاس ریکا در سال 2005 در کابل، دومین اجلاس در سال 2006 در دهلی جدید، سومین اجلاس آن در سال 2009 در اسلام آباد و چهارمین آن در اواخر سال 2010 در استانبول ترکیه برگزار شد.

براساس برنامه‎های وزارت خارجه افغانستان، این کشور تلاش دارد تا با تقویت زیرساخت‌های انتقال انرژی، توسعه منابع انسانی در منطقه، سرمایه‎گذاری، تجارت و ترانزیت با همکاری سازمان‏های منطقه‎ای و بین‎المللی هماهنگی‌های بیشتری بین کشورهای شرکت‌کننده‌ها به وجود آید.

هر کنفرانسی با موضوع همکاری با افغانستان برای این کشور مفید خواهد بود

"مسعود" استاد دانشگاه کابل اظهار داشت: هر کنفرانسی که با موضوع همکاری با افغانستان برگزار شود، بی‎گمان برای این کشور مفید خواهد بود و کنفرانس ریکا که در حقیقت گسترش روابط بازرگانی و سرمایه‏گذاری‎های بیش‎تر را به افغانستان مورد بحث قرار می‎دهد، از اهمیت ویژه برخوردار است.

به عقیده این کارشناس افغان، در صورتی‎که افغانستان برنامه‎های خوبی در این کنفرانس داشته باشد، می‎تواند بهتر تبارز کند.

وی افزود: اگر افغانستان در این کنفرانس به عنوان یک بازیگر خوب ظاهر شود، از تسهیلات منطقه استفاده بهینه خواهد کرد.

نقش کشورهای همسایه در رونق اقتصادی افغانستان

 

در سال‎های اخیر، کشورهای دور تلاش کرده‎اند تا به نحوی شاهرگ اقتصادی افغانستان را در کنترل داشته باشند اما با آن‎هم کشورهای همسایه در رونق اقتصادی این کشور نقش بارز و برجسته ای ایفا کرده اند.

به گفته مسعود، از مجموع حدود 60 میلیارد دلاری که به افغانستان کمک شده، تنها 24 میلیارد آن را پاکستان از آن خود کرده و نزدیک به 40 درصد واردات افغانستان از گمرکات این کشور صورت می‎گیرد و نیز ایران به علاوه سرمایه‎گذاری‎های پیشین خود، به تازگی بیش از صد میلیون دلار را روی شرکت تولید سیمان‎ در افغانستان سرمایه‎گذاری کرده است.

این استاد دانشگاه کابل با اشاره به وضع تحریم‎ها علیه ایران و فشارهای آمریکا بر پاکستان به عنوان 2 همسایه مهم افغانستان گفت: بر علاوه سایر شرکت کنندگان در کنفرانس ریکا، این 2 کشور بیش‎تر تلاش خواهند کرد تا در افغانستان سرمایه‎گذاری کنند و حصارها را در هم شکنند.

 

کنفرانس ریکا؛ گسترش همسویی‎های منطقه‎ای و کاهش تأثیرگذاری غربی‎ها

 

برخلاف کنفرانس‎های پیشین در خصوص افغانستان، کنفرانس ریکا در حالی برگزار شده که شرایط منطقه‎ای دست‎خوش یک سلسله تحولات شده و روند خروج غربی‎ها از افغانستان قوت گرفته است.

"حسین واعظ زاده" کارشناس افغان بدین باور است که در این کنفرانس همسویی‎ها و همگرایی‎های منطقه‎ای بیش‎تر تقویت خواهد شد اما نقش و تأثیرگذاری غربی‎ها در امور افغانستان به ویژه در زمینه‎های اقتصادی کاهش پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد که هم اکنون شرائط منطقه‎ای در حال تغییر هست و روند خروج نظامیان غربی از افغانستان آغاز شده و بدین ترتیب، افغانستان و کشورهای منطقه بیش‎تر تلاش خواهند کرد تا با برگزاری کنفرانس‎های این چنینی، همگرایی خود را بهتر به نمایش بگذارند.

این کارشناس افغان با اشاره به این که کشورهای اروپایی و آمریکا یکی پس از دیگری افغانستان را ترک می کنند، گفت: هندی‎ها و چینی‎ها نیز تلاش می‌کنند تا در زمینه‎های اقتصادی و بازرگانی جایگاه بیش‎تری در افغانستان کسب کنند و این کنفرانس فرصت خوبی است تا افغان‎ها از آنان دعوت کنند.

 

همگرایی‎های منطقه‎ای چگونه شکل می‎گیرد؟

 

اکنون این پرسش مطرح است که این همگرایی‎ها در زمینه‎های اقتصادی چگونه شکل خواهد گرفت؟

به باور مسعود، دولت افغانستان در این کنفرانس باید بکوشد تا کشورهای همسایه را به سرمایه‎گذاری بیشتر در افغانستان تشویق کند تا حرکت‎های همسو و همگرا میان کشورهای همسایه تقویت شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی افغانستان افزود: پاکستان در این کنفرانس بسیار فعالانه سهم خواهد گرفت زیرا این کشور به عنوان یک شکارچی اقتصادی در افغانستان عمل می‎کند تا از پول‎های کمک شده به بازسازی افغانستان استفاده کند.

وی اظهار داشت: اگر اشتراک کنندگان افغانی در این کنفرانس بتوانند، به عنوان یک بازیگر خوب پاکستانی‎ها را قانع کنند که در افغانستان سرمایه‎گذاری کنند و در امر ترانزیت خللی ایجاد نکنند، اقدام نیک خواهد بود.

 

کنفرانس ریکا؛ درب ورودی کنفرانس توکیو

 

بر اساس برنامه دولت افغانستان، قرار است کنفرانس بین‏المللی توکیو در ماه جولای سال جاری میلادی برگزار شود. در این کنفرانس تعهدات کشورهای مختلف برای کمک به افغانستان از سال 2015 تا 2025 مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در حالی که واعظ زاده تسلسل کنفرانس‎های ریکا، شیکاگو که در ماه می برگزاری می‎شود و کنفرانس توکیو را در راستای حمایت بیش‎تر جامعه‎جهانی از افغانستان یک امر پسندیده می‎داند، مسعود نیز تأکید کرد ریکا، درب ورودی کنفرانس توکیو است.

این استاد دانشگاه علاوه کرد: در صورتی که افغانستان بتواند نوعی همگرایی را در کنفرانس ریکا به نمایش بگذارد و کشورهای مختلف برای سرمایه‎گذاری در افغانستان تشویق شوند، می‎توان به موفقیت کنفرانس توکیو نیز اعتقاد داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی افغانستان تصریح کرد که کنفرانس توکیو به شدت از کنفرانس ریکا تأثیر خواهد گرفت به همین دلیل کنفرانس ریکا بسیار مهم است.

 

رقابت شدید منطقه‎ای و حرکت به سوی توکیو

 

به گفته واعظ زاده دیگر آمریکایی‎ها و اروپایی‎ها حرف اول را در مسائل اقتصادی افغانستان نخواهند زد؛ بلکه اکنون کشورهای منطقه و همسایه افغانستان هستند که به عنوان بازیگران اقتصادی در افغانستان عمل خواهند کرد.

همچنان مسعود تصریح کرد: در کنفرانس‎های پیشین رقایت‎های شدیدی میان چین و هند نیز وجود نداشت؛ با این حساب، شرائط فعلی فوق‎العاده حساس است و امید این است که افغانستان بتواند از این شرائط استفاده لازم را بکند.

این استاد دانشگاه افزود: اگر هیئت تخصصی افغانستان در این نشست شرکت کند و برای یک رقابت سالم اقتصادی کشورهای منطقه را تشویق کند، حرکتی مناسب برای کنفرانس توکیو شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/م