جشن نوروز برای آسیب دیدگان سونامی ژاپن

خبرگزاری فارس: مراسم جشن نوروز با حضور کاردار سفارت ایران در توکیو در جمع مردم شهر توهوکو، آسیب دیده از سونامی سال گذشته ژاپن برگزار شد.

خبرگزاری فارس: جشن نوروز برای آسیب دیدگان سونامی ژاپن

به گزارش خبرگزاری فارس، در ششمین روز از عید نوروز سفارت جمهوری اسلامی ایران با انجام هماهنگی‌های لازم با بخش فرهنگی استانداری و مسئولان شهر مینامی سان ریوکو استان میاگی، کاردار و رایزن فرهنگی سفارت ایران در توکیو به همراه گروه موسیقی پیام به منظور ادای احترام به درگذشتگان و آسیب دیدگان سونامی ۱۱ مارس 2011 توهوکو در ژاپن و ابراز همدردی ملت ایران به این شهر سفر کردند.

این چهارمین حرکت نوع دوستانه سفارت جمهوری اسلامی ایران بعد از این حادثه است.

شهر سان ریوکو در شمال شرق ژاپن و در 370 کیلومتری توکیو واقع شده، این شهر یکی از شهرهای استان میاگی و جزیی از مناطق توهوکو می‌باشد که دولت ژاپن بیشترین محل‌های موقت را برای کسانی که بعد از بحران هسته‌ای نیروگاه اتمی فوکوشیما از شهر و دیار خود آواره شده‌اند در این محل برپا کرده است.

بعد از یک دقیقه سکوت به احترام درگذشتگان مصیبت 11 مارس، حسین حشتمی‌فر کاردار ایران به جشن سه هزار ساله نوروز که هر ساله با هانامی 400 ساله ژاپن در اولین روز بهار برگزار می‌شود اشاره کرد و گفت: فلسفه وجودی این دو جشن نوع‌دوستی و صمیمت است. 

وی ابراز امیدواری کرد که بشریت در سایه صلح و نوع دوستی، از تهدیدات خانمان سوز به دور شود.

حشمتی‌فر با تجلیل از صبر و تحمل ژاپنی‌ها در کلیه حوادث سخت روزگار عنوان کرد: صبر و بردباری مردم ژاپن برای مردم دنیا می‌تواند بهترین الگو باشد.

رضا یوسفی رایزن فرهنگی ایران نیز با اعلام ایجاد دفتر رایزنی فرهنگی در توکیو، خواستار ارتباط بیشتر با مردم ژاپن در عرصه فرهنگ و هنر به منظور ایجاد تعاملات فرهنگی دو ملت شد.

در این مراسم گروه موسیقی پیام به اجرای قطعاتی پرداختند که با استقبال مردم آسیب دیده منطقه سندای روبرو شد. جمعی از ایرانیان مقیم و دانشجویان و تجار ایرانی ساکن این مناطق به همراه خانواده‌هایشان نیز در این مراسم حضور داشتند.

انتهای پیام/ش