رسانه دولتی "بی‌بی‌سی" هشدار داد:
افزایش قیمت سوخت به اعتراضات گسترده در انگلیس منجر خواهد شد

خبرگزاری فارس: رسانه دولتی بی‌بی‌سی هشدار داد افزایش سوخت پیش‌بینی شده در بودجه سال ۲۰۱۲ این کشور می‌تواند منجر به اعتراضات گسترده در انگلیس منجر شود و ابراز نگرانی کرد این اعتراضات کشور را به حالت تعطیل درآورد.

خبرگزاری فارس: افزایش قیمت سوخت به اعتراضات گسترده در انگلیس منجر خواهد شد

به گزارش فارس، رسانه دولتی «بی‌بی‌سی» هشدار داد در صورتی که قیمت سوخت مطابق با  بودجه ۲۰۱۲ انگلیس افزایش یابد، انگلیس شاهد اعتراضات مردمی بر علیه افزایش سوخت خواهد بود و ابراز نگرانی کرد ممکن است  گستره این تظاهرات مشابه اعتراضات سپتامبر ۲۰۰۰ به افزایش قیمت سوخت باشد که انگلیس را به تعطیلی کشاند.

در سپتامبر سال ۲۰۰۰، انگلیس در پی افزایش قیمت بنزیل و دیزل شاهد تعطیلی کامل پمپ بنزین‌ها بود که موجب اختلال جدی در شبکه جاده‌ای این کشور شده و آن را به حالت تعطیل درآورد؛ دولت انگلیس دراین سال با گسترده شدن اعتراضات سرانجام مجبور شد عوارض سوخت را بردارد.

«بی‌بی‌سی» به نقل سخنان «جورج اوزبورن» وزیر دارایی انگلیس پرداخت که گفته بود «افزایش سه پوندی در قیمت سوخت، آگوست امسال بی‌هیچ تغییری به اجرا در خواهد آمد»؛ «بی‌بی‌سی» ابراز نگرانی کرد این افزایش سرسام‌آور در قیمت سوخت به نفع این کشور نخواهد بود.

این رسانه دولتی به گفتگو با یکی از رهبران اعتراضات سال ۲۰۰۰ پرداخت و سخنان وی را نقل کرد؛ آقای «هادوک» در گفتگو با این شبکه خبری اظهار داشت: «اگر تا آگوست چیزی تغییر نکند، اعتراض‌ها شروع خواهند شد. مردم مجددا به صحنه خواهند آمد و جاده‌ها را مسدود خواهند کرد. این یکی از نگرانی‌های من است.»

وی افزود: «ما دوست نداریم به کشورمان صدمه بزنیم اما اکنون وظیفه ما و نمایندگان پارلمان این است که به گوش دولت برسانیم که ما در اینجا به کمک نیاز داریم.»

آقای «هادوک» همچنین با اظهار کردن اینکه در کشور انگلیس همه چیز به سوخت بستگی دارد و قیمت سرسام‌آور سوخت  تمامی اقشار جامعه را متأثر می‌کند گفت: «در انگلیس سوخت جزو مایحتاج زندگی است نه جزو کالاهای رفاهی».

این گزارش در ادامه با «ادموند کینگ» رئیس اتحادیه اتومبیل انگلیس مصاحبه و نگرانی‌های وی را نقل کرد: «در زمانی که قیمت سوخت پمپ‌بنزین‌ها در بالاترین حد قرار دارد، افزایش عوارض سوخت در ماه آگوست نوعی انفجار بودجه‌ای محسوب می‌شود که رانندگان را از جاده‌ها دور نگه خواهد داشت و نارضایتی بسیاری از مردم دیگر را به همراه خواهد داشت.»