/خراسان جنوبی نگین کویر ایران/
برگزاری جشنواره بازی‌های محلی در فردوس

خبرگزاری فارس: جشنواره بازی‌های محلی در روستای گستج شهرستان فردوس برگزار شد.

خبرگزاری فارس: برگزاری جشنواره بازی‌های محلی در فردوس

به گزارش خبرگزاری فارس از فردوس، همزمان با فرارسیدن سال جدید جشنواره بازی‌های محلی با حضور مسئولان و مردم در روستای گستج برگزار شد.

دبیر برگزاری جشنواره بازی‌های محلی روستای گستج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: این جشنواره با هدف فراهم کردن فضایی شاد و مفرح برای مردم در ایام عید نوروز و همچنین پر کردن اوقات فراغت جوانان برگزار شد.

حسن فتحعلی‌زاده تشویق مردم به سمت و سوی تفریحات سالم، احیای بازی‌های بومی و محلی به عنوان بازی‌های سالم و نشاط آور و چشاندن طعم شیرین این بازی‌ها به مردم پس از سال‌ها فراموشی را از دیگر اهداف جشنواره عنوان کرد.

وی افزود: از آنجایی که قریب به 20 سال است که بازی‌های بومی و محلی روستا به عنوان بازی‌های سالم و نشاط آور به فراموشی سپرده شده تصمیم بر آن شد که با دعوت از پیشکسوتان و قدمای روستا در ایام عید نوروز این بازی‌ها احیا شود.

دبیر برگزاری جشنواره بازی‌های محلی روستای گستج تصریح کرد:عطاری و مطاری، هوش هوش، نونو، هرنگ، سنگ به چک چک، سرها روبرو، گوکشتم، گنگو، کلاغ پر، اشتر کجاست، استامگله، سه پایه، گرگک از جمله بازی‌های محلی روستای گستج است.

فتحعلی‌زاده یادآورشد: به اذعان اساتید فن همه این بازی‌ها کاملاً با اصول روانشناسی مطابق و در تقویت هوش و پرورش ذهن افراد بسیار موثر است.

وی گفت: ورزش‌ها و بازی‌های بومی و محلی بخشی از هویت و فرهنگ ساکنان مناطق کشورمان را تشکیل می‌دهد که در شادی و نشاط جوامع بشری نقش بسزایی دارد.

دبیر برگزاری جشنواره بازی‌های محلی روستای گستج افزود: در کنار برگزاری این جشنواره مسابقات ورزشی در سه رشته والیبال، فوتبال و پینگ‌پنگ نیز برگزار شد.

روستای گستج در شمال شرقی حد فاصل 30 کیلومتری شهر فردوس واقع شده است و بیش از 450 نفر جمعیت دارد.

انتهای پیام/خ۲۰