خراسان جنوبی نگین کویر ایران
براتی: استقبال از رقص محلی مرزنشینان درمیان

خبرگزاری فارس: فرماندار درمیان از استقبال مسافران نوروزی از رقص محلی مرزنشینان درمیان خبر داد.

خبرگزاری فارس: براتی: استقبال از رقص محلی مرزنشینان درمیان

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند رجبعلی براتی ظهر امروز در بازدید از قلعه تاریخی فورگ اظهار داشت: مراسم موسیقی محلی همراه با رقص محلی در محل قلعه اسدیه و ورودی شهر اسدیه روزهای گذشته برگزار شد که با استقبال بالای مردم همراه بود و به همین خاطر این برنامه امروز در محل بازارچه صنایع دستی و سپس در محل قلعه اسدیه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در محل قلعه اسدیه نمایشگاه صنایع دستی و نمایشگاه عکس‌های بناهای تاریخی شهرستان با عنوان نمایشگاه عکس‌های بناهای تاریخی در یک نگاه آماده بازدید علاقمندان است.

فرماندار درمیان با بیان اینکه قلعه فورگ برای بازدید عموم مردم، مسافران و گردشگران از مدت‌ها قبل آماده است، گفت: این بنا از نوع قلاع کوهستانی و نقشه آن نامنظم است که از ناهمواری‌های کوه تبعیت کرده است.

براتی تاکید کرد: ساخت این قلعه در زمان میرزا بقاخان از حکام محلی دوره نادرشاه آغاز شد و پس از وی توسط پسرش میرزا رفیع خان به اتمام رسید.

وی با بیان اینکه این قلعه همچون دیگر سازه‌های دفاعی دارای برج و بارو است که فضاهای داخلی آن شامل شاه‌نشین، محل زندگی خدمه، اصطبل، انبار مهمات، کوره آجرپزی، حوض انبار، انبار ذخیرة آذوقه و زندان را احاطه کرده‌اند، یادآور شد: تعداد 29 برج مدور در فواصل مختلف حصار قرار گرفته‌اند که برای دیده‌بانی و دفاع از آنها استفاده می‌شده است.

فرماندار درمیان گفت: بخش شاه‌نشین که محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده در بلندترین نقطه قلعه قرار دارد و فضاهایی نظیر مسجد، آب انبار، اصطبل و اتاق‌های متعدد را در بر داشته است.

انتهای پیام/خ۲۰