امام جمعه زنجان:
فخر فروشی آفت ایام خوش نوروز است

خبرگزاری فارس: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: فخر فروشی و چشم و هم چشمی آفت ایام خوش نوروز است.

خبرگزاری فارس: فخر فروشی آفت ایام خوش نوروز است

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، آیت‌الله شیخ علی خاتمی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه زنجان اظهار کرد: یکی از برکات عید نوروز صله رحم و دیدار دوستان و آشنایان است.

وی با اشاره به اینکه برخی از بدعت‌ها موجب زشت شدن چهره زیبای ایام مبارک نوروز می‌شود، اضافه کرد: فخر فروشی به دیگران از آفاتی است، که موجب زشت جلوه دادن چهره ایام نوروز می‌شود.

امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه برخی از خانواده‌ها با فرا رسیدن ایام نوروز اقدام به خرید لوازم و لباس‌های گران‌بها می‌کنند، افزود: چشم و هم چشمی و فخر فروشی و ذکر این مطلب که من از همه برتر هستم، موجب زشت شدن ایام مبارک نوروز شده و موجب تلخ شدن کام خانواده‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از برکات نوروز و فرا رسیدن سال نو صله رحم و دیدار دوستان و آشنایان است، افزود: تبدیل قهر‌ها به آشتی و دیدار دوستان قدیمی از جمله مواردی است، که باید در ایام نوروز مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد.

آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: صله رحم موجب طولانی شدن عمر می‌شود و این امر یکی از سنت‌هایی است که ائمه معصومان (ع) نیز تاکید بسیاری بر آن داشته‌اند.

وی با اشاره به برخی از آیات و روایات نقل شده در زمینه موضوع عید افزود: بنا به گفته ائمه معصومان (ع) روزی که معصیت خداوند در آن نباشد، عید است، پس هر انسان می‌تواند با اطاعت خدا هر روز را برای خود عید قرار دهد.

امام جمعه زنجان در ادامه با اشاره به برخی از مناسبت‌های موجود در ایام نوروز و همچنین روزهای پایانی سال جاری اضافه کرد: سوم فروردین سالروز ترور ناجوانمردانه شیخ احمد یاسین، 29 اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران از جمله مناسبت‌های مهم و مورد توجه همه ایرانیان است.

وی با اشاره به 26 اسفند سالروز قیام خونین مردم یزد افزود: 26 اسفند سالگرد ارتحال یادگار ارزشمند امام خمینی (ره)، سید احمد خمینی است، کسی که عزیرترین فرد امام در طول دوران زندگی با برکت آن بزرگوار بود.

آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رعایت تقوای الهی توسط مسلمانان گفت: تقوا همچون قلعه‌ای مومنان را در برابر وسوسه‌های دشمنان حفاظت می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: رعایت تقوای الهی موجب مصون ماندن جوامع از انحطاط و فساد می‌شود.

امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه ایمان یکی از شرایط رعایت تقوای الهی است، ادامه داد: کسی که مومن به خدا است و به واجبات عمل و از محرمات دوری می‌کند، کسی است که تقوای الهی را نیز رعایت می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به برخی از حق و حقوق خداوند نسبت به انسان‌ها تاکید کرد: نخستین و مهم‌ترین حق خدا بر انسان‌ها حق خداوندی و نخستین وظیفه انسان‌ها در برابر خداوند بندگی کردن خدا است.

آیت‌الله خاتمی یادآور شد: کسی که مطلبی را به انسان آموزش می‌دهد، حق احترام دارد، که با توجه به این نکته حق خدا بیشتر شده و باید بندگی خدا را در همه حال به جا آورد.

انتهای پیام/س10