امام جمعه سوق:
ارزش‌های اسلامی در عید نوروز خدشه‌دار نشوند

خبرگزاری فارس: امام جمعه سوق گفت: عید نوروز را آن‌گونه پاس بداریم که در آن ارزش‌های اسلامی خدشه‌دار نشوند.

خبرگزاری فارس: ارزش‌های اسلامی در عید نوروز خدشه‌دار نشوند

به گزارش خبرگزاری فارس از سوق، حجت‌الاسلام یوسف عمرانی‌نژاد امروز در خطبه‌های نماز جمعه و در جمع نمازگزاران این شهر فرا رسیدن عید نوروز، عید باستانی و ملی ایرانیان را به مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و مردم فرهنگ‌دوست این شهر تبریک گفت.

وی گفت: اهمیت عید نوروز در کلام مولای متقیان علی (ع) متجلی است تا جایی که ایشان فرمودند "هر روز ما نوروز است".

خطیب جمعه سوق افزود: هر روزی که معصیت الهی در آن صورت نگیرد عید است و عید نوروز نیز روز دعاست، روز رستاخیز طبیعت است و باید بیشتر از هر زمانی در آن به یاد قیامت باشیم.

عمرانی‌نژاد تصریح کرد: از مقلب‌القلوب می‌خواهیم ما را احسن‌الحال قرار دهد و باید همرا دعا دست به کار شویم و برای کار نیک عمل کنیم.

امام جمعه شهر سوق گفت: در این عید که عید ملی و باستانی ایرانیان است باید آن‌چه را که برای خود و فرزندان خود می‌خواهیم برای فقرا و نیازمندان نیز انجام دهیم.

وی افزود: مثل روز روشن است که هر قدم خیری در راه خدا و برای بندگان خدا برداریم پاداشی چند برابر هم در دنیا و هم در آخرت به ما داده خواهد شد.

 

*هر روزی که در آن معصیت نشود عید است

امام جمعه سوق گفت: استقبال از نوروز در چارچوب دستورات اسلامی و انجام مناسک این عید باستانی با نیت قرب الهی علاوه بر ادای آیین‌های سنتی موجب جلب رضای الهی و پاداش اخروی می‎شود.

عمرانی نژاد اظهار کرد: در آستانه عید ملی و باستانی هستیم ولی باید توجه کنیم در فرهنگ اسلام به هر روزی عید گفته نمی‌شود و طبق فرموده مولا امیرالمؤمنین، روزی که در آن معصیت نشود، عید است.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در این ایام به آن توجه کرد پرهیز از هرگونه اسراف و تجمل‌گرایی و چشم و هم‌ چشمی‌هایی است که متأسفانه در این روزها شاهد آن هستیم.

عمرانی‌نژاد با بیان اینکه طبق سنت‌های کهن در آستانه نوروز همه اقدام به خانه‌ تکانی می‌کنند، تصریح کرد: این روزها فرصت مناسبی برای خانه‌تکانی دل و زدودن گناهان معنوی از دل و جان است تا با دلی روشن سال جدید را آغاز کنیم.

 

*در برپایی سنت‌ها از حدود الهی تجاوز نکنیم

وی افزود: در معاشرت‌ها رعایت مسائل شرعی شود و وقتمان به بطالت نگذرد و در عروسی‌ها از حدود الهی تجاوز نکنیم.

وی تصریح کرد: اگر به رسوم کهن رنگ و بوی خدایی دهیم علاوه بر ادای سنت‌ها ثواب الهی را نیز نصیب خود نموده‌ایم، از جمله دید و بازدیدها که در این روزها جایگاه ویژه‌ای دارند، اگر به نیت قرب الهی و صله ‌رحم انجام شود طبق آیات و روایات ثواب الهی را از آن خود کرده‌ایم، زیرا از جمله ثواب که در خصوص صله‌ رحم گفته شده زیادی عمر و کاهش بلاها است.

عمرانی‌نژاد خاطرنشان کرد: در عیدی دادن‌ها علاوه بر اینکه باید توجه کنیم از هرگونه اسراف و چشم و هم‌چشمی پرهیز شود، آن را به عنوان هدیه که از رسوم اسلامی است و ثواب ویژه‌ای دارد، اهدا کنیم.

 

*حاج احمد خمینی امین انقلاب بود

حجت‌الاسلام عمرانی‌نژاد بیان کرد: امروز 26 اسفند مصادف است با ارتحال یادگار امام راحل مرحوم حاج سید احمد خمینی کسی که امام فرمودند "احمد عزیزتزین افراد برای من است" چهره محبوب و غمخوار انقلاب و مردم است.

وی افزود: سید احمد مشاور امین و فداکار و صدیق و کاملاً مورد اعتماد امام بود. 

خطیب جمعه سوق به روز 29 اسفند اشاره کرد و گفت: روز 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت ایران است و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند باید اقتصاد ملت ایران از نفت جدا شود.

انتهای پیام/س10