جاذبه‌های گردشگری گیلان/
املش شهر ییلاقات مطبوع و کوهپایه‌ای گیلان

خبرگزاری فارس: املش در منطقه‌ کوهپایه‌ای و در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات بسیار مطبوع قرار دارد و از جاذبه‌های گردشگری گیلان است.

خبرگزاری فارس: املش شهر ییلاقات مطبوع و کوهپایه‌ای گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، املش در فاصله 75 کیلومتری این شهر قرار دارد و به دلیل کوهپایه‌ای بودن و وجود ییلاقات بسیار مطبوع دارای ویژگی‌های خاصی است.

مردم املش عمدتا در بخش کشاورزی فعالیت دارند و محصولات عمده شامل برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات، گیاهان دارویی، فرآورده‌های دامی، عسل، ابریشم و... است.

عرضه محصولات املش در سه‌شنبه بازار انجام می‌شود و سه‌شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان است که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند.

جاذبه‌های گردشگری املش شامل گلستان‌سرای رانکوه، چشمه آب معدنی لوزان، یخچال طبیعی، تالاب زربیجار، پارک‌های قدیمی، گلستان، آبی بیجار، دهکده ییلاقی خصیل‌دشت و... است.

املش دارای جاذبه‌های تاریخی شامل برج تاریخی میل‌امام با ارتفاع 7 متر، خانه‌های قدیمی خاندان صوفی، قلعه شاه‌نشین، پل خشتی، غاز تلابن و... است.

جاذبه‌های زیارتی املش نیز شامل بقاع متبرکه آقا سید ابراهیم و سید اسماعیل از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بقاع چهار تن از سلاطین کیایی و بقعه امامزاده سر تربت است.

منطقه کوهستانی جنگلی هلو دشت و خصیل‌دشت نیز از مناطق نمونه گردشگری املش محسوب می‌شوند و صنایع دستی این شهر البسه محلی، چلنگری و سفالگری است.

مناطق جلگه‌ای و کوهپایه‌ای املش دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی نیز دارای زمستان‌های سرد و پوشیده از برف و یخ‌بندان و تابستان‌های خنک و ملایم است.

انتهای پیام/ش20